logo
Členové projektu

Na adrese http://160.217.220.100/ajevy/mapa.html naleznete mapu, kde jsou vyznačena pozorovací stanoviště členů projektu HOP.

Patrik TrnčákPatrik Trnčák

to tady tak nějak organizuje. Je vedoucím HOPu a zároveň jeden z nejlepších pozorovatelů. Pro projekt HOP sestavuje časopis Parhelium. Sbírá informace jak o českých, tak o zahraničních pozorováních. Ze všeho nejvíce má rád ten správný cirrostratus a na něm halové jevy, zejména parhelický kruh a Trickerovy oblouky, které bohužel (zatím) ještě neviděl na vlastní oči. Cílem jeho práce je vytvořit encyklopedii halových jevů, která by přinesla odpovědi na veškeré otázky, týkající se právě tohoto fenoménu. Dále rád jezdí na kole, píše povídky a ve volném čase (kterého není nikdy dost) spí.


Martin Popek Martin Popek

Je jeden z nejlepších pozorovatelů, protože má velmi dobré povětrnostní podmínky. K jeho nejmilejším jevům patří cirkumzenitální oblouk a rád by viděl eliptické halo. Mezi jeho další záliby patří hokej, astronomická pozorování, zejména komety, pařby a rybařina. Nesnáší (stejně jako ostatní) oblak cirrostratus sucháncus a chození do práce, která ho jen zdržuje od pozorování.


Roman Maňák Roman Maňák

Další z nejaktivnějších členů HOPu. Kromě halových jevů velice rád pozoruje komety a také počítá jejich dráhy (o kometách ví prakticky vše). Fotografuje oblohu a oblaka, přičemž nejkrásnější je pro něj cumulonimbus. Vytvořil tyto stránky a v současné době připravuje projekt na pozorování bouří a jejich průvodních jevů jako jsou kroupy, tornáda aj. Chodí na hvězdárnu ve Ždánicích a pomáhá při rozvoji astronomie.


Tomáš Tržický Tomáš Tržický

Nejvytrvalejší pozorovatel halových jevů u nás. Od roku 1998 pravidelně zaznamenává všechny jevy na obloze. Vytvořil také první stránky zaměřené právě na optické jevy v atmosféře. Kromě svého zaměstnání spolupracuje se Štefánikovou hvězdárnou v Praze jako demonstrátor a díky tomu našel zalíbení v pozorování noční i denní oblohy. Právě Tom mě inspiroval k pozorování halových jevů.


Kateřina JůzováKateřina Jůzová

První slečna v projektu HOP. Do paměti (alespoň teda do mojí) se zapsala pozorováním parhelického kruhu při velké výšce Slunce. Od té doby sem tam pošle nějaké to pozorování i s fotografickou přílohou. Zajímá se o přírodu, parapsychologii, Atlantidu a hraje na kytaru, foukací harmoniku a zobcovou flétnu. Studuje chemii a farmacii a závodně tancuje.


Jan Kondziolka Jan Kondziolka

Hasič, astronom a člen HOPu v jedné osobě. V projektu HOP má nastarosti vytváření statistik pozorovaných jevů. Potrpí si na kvalitní fotečky a rád ukazuje svá dílka na internetu. Fotografování je vůbec jeho velkým koníčkem, rád snímá dívky a také hasičské zásahy či zajímavé kompozice noční a denní oblohy.


Martin Vilášek Martin Vilášek

Další ze členů HOPu. Kromě halových jevů pozoruje i noční oblohu. Spolupracuje s ostravskou hvězdárnou a pomáhá jako demonstrátor. Rád pozoruje východy slunce a součastně fotografuje halové sloupy. Nemá rád páteční frmol v práci.


Petr SkřehotPetr Skřehot

Na poli meteorologie působí jako předseda Meteorologické operativní rady (M.O.R.), v rámci níž se věnuje neškodné publikační a přednáškové činnosti. Fotografuje oblaka a své výsledky prezentuje na internetu v podobě Atlasu oblaků. Kromě oblak také fotografuje halové jevy a je proto členem HOPu. Nosí klobouky, kouří doutníky a pije koňak.


Vladimír Odvářka Vladimír Odvářka

K halovým jevům se dostal přes svého velkého koníčka fotografování. Operuje v Českých Budějovicích kde dříve studoval a nyní pracuje jako správce sítě. Mezi jeho další koníčky patří cyklistika, čundrování, akvaristika, speleologie a trochu s tím i lezení.


Martin Jankovič Martin Jankovič

Brněnský pozorovatel bouřek, halových jevů a fotograf. Rád jezdí na kole, hraje tenis a zajímá se také o kolejová vozidla. V součastné době studuje střední školu zaměřenou na informační technologie. Má rád křenovou omáčku, ale nesnáší koprovku.


Lukáš KošárekLukáš Košárek

S halovými jevy ho seznámil jeho kamarád Martin Jankovič od te doby rad fotí a pozoruje oblohu jak vedne tak v noci. je z Brna a chodí na střední školu se zaměřením na informační technologie. Mezi jeho koníčky patří sjezd na kole a závodní střelba.


Marek KolasaMarek Kolasa

Jeho zájem o astronomii, meteorologii a kosmonautiku začal být vyživován na půdě ostravské hvězdárny v roce 1987 jakožto účastníka astronomického kroužku. V návaznosti na to začal stavět první pozorovací přístroje. Po absolvování kroužku úspěšně složil demonstrátorské zkoušky a stal se průvodcem noční oblohou na ostravské hvězdárně. Mezitím absolvoval střední průmyslovou školu strojní, pak nějakou dobu studoval na Strojní fakultě Vysoké školy báňské v Ostravě, ale studium přerušil (později ukončil) a přešel na pomaturitní studium astronomie, které v roce 1997 úspěšně dokončil. Od roku 1994 je každoročním účastníkem letní astronomické expedice v Úpici, od roku 1995 pak jako jeden z vedoucích. Na podzim 1998 se stal předsedou společnosti Amatérská prohlídka oblohy, kterým je dodnes. Je ženatý (žena Magdalena) a má dceru Annu. Pracuje v ostravské firmě zabývající se reklamní grafikou, a také externě jako demonstrátor a pozorovatel na Hvězdárně a planetáriu Johanna Palisy v Ostravě. Poslouchá hudbu skupin Pink Floyd, U2, Roling Stones, Buty či zpěváka J. Nohavicu. Čte rád zajímavé knihy, různé cestopisy, rád jí, řídí auta, jezdí na kole, hraje tenis, cestuje a prochází se po horách.


Zdeněk GábaZdeněk Gába

Žije v Šumperku, ženatý, bezdětný. Profesí strojvůdce, zájmem(mimo jiné)meteorolog a fotograf. Pěkné halové jevy neváhá fotit přímo z jedoucí lokomotivy. Na popud Patrika Trnčáka přestal svá pozorování tajit a začal je pravidelně posílat na HOP.


Matěj GrekMatěj Grek

K halový jevům jsem se dostal, když jsem jako poprvé zahlédl parhelium. V té době jsem ještě nevěděl co to bylo. Tak mě napadlo trošku se o tom dozvědět. V tuto dobu už se o halové jevy zajímám více. Mé koníčky jsou fotografování, železnice, cyklistika a sledování bouřek. Do mých oblíbených halových jevů patří cirkumzenitální oblouk, cirkumhorizontální oblouk a parhelický kruh. Také bych velice rád viděl můj vůbec první diamantový prach.